Find en Adfærdsrådgiver

 

Hvis du har besluttet dig for, at du ønsker en adfærdsbehandling, står du overfor at skulle finde en adfærdsbehandler. Det kan måske synes lidt uoverskueligt, da der er adskillige steder, du kan få hjælp, hvis din hund har problemer. Det, der er vigtigt at være opmærksom på, er, at der er mange forskellige tilgange til at forsøge at løse adfærdsproblemer. Derfor er det en god ide at spørge ind til den filosofi adfærdsbehandleren har. Metoder, der påfører hunden et ubehag, kan i bedste fald være virkningsløse og i værste fald skadelige og direkte farlige for både hund, ejer og omgivelser. En fornuftig adfærdsbehandler bør kunne vejlede dig uden at ty til ubehag og straf.

 

Hvor meget succes, du har med at løse din hunds problem, hænger også sammen med den mængde tid og ressourcer, du vil lægge i træningen. Jo bedre du kan følge den vejledning, du modtager, desto større er sandsynligheden for, at du kan afhjælpe problemet. Adfærdsproblemer tager ofte lang tid at løse, nogle helt op til ½ - 1 år, så tålmodighed er et must, hvis du vil have en holdbar løsning.

 

Adfærdsproblemer kan ikke løses over telefonen, da adfærdsrådgiveren ofte kan se nogle ting i hundens adfærd, som ejeren ikke selv har lagt mærke til.

 

 

 

Adfærdsrådgivere:

 

 

Sjælland:

 

Heidi Boel, Hvidovre

Telefon: 20998616 • Mail: kontakt@heidiboel.dk
www.heidiboel.dk

 

Pia Hviid, Hellerup

Telefon: 23718632 • Mail: info@funkydogs.dk
www.funkydogs.dk

 

Christina Ingerslev, Holte

Telefon: 40464686 • Mail: ci@hundogtraening.dk
www.hundogtraening.dk

 

Karen Frost Knudsen, Taastrup

Telefon: 40972686 • Mail: karen@hundogtraening.dk

www.hundogtraening.dk

 

Clara Kofod, Helsingør

Telefon: 24248485 • Mail: acedog3000@gmail.com
www.acedog.dk

 

Mette Mørch, Ølsted
Telefon: 27638377 • Mail: mettem1981@gmail.com

www.mettemørch.dk


Vini H. Nielsen, Værløse

Telefon: 20137277 • Mail: vini@givpote.dk

www.givpote.dk

Lotte Overgaard, Brønshøj

Telefon: 24252217 • Mail: lotte@harmoniskhundecenter.dk
www.harmoniskhundecenter.dk

 

Aino Pedersen, Værløse

Telefon:40501082 • Mail: aino@duogdinhund.dk  www.duogdinhund.dk

 

Mette Rio, Helsinge

Telefon: 40196730 • Mail: hundplus@irio.dk 

www.hundplus.dk


Mia Trier-Knudsen, Hillerød

Telefon: 30278300 • Mail: kontakt@nordhund.dk 

www.nordhund.dk


Karen Ulrich, Slagelse

Telefon: 23659322 • Mail: ku@hundogtraening.dk
www.hundogtraening.dk

 

Regitze Acacie, København
Mail: mail@kobenhavnersnuden.dk
www.koebenhavnersnuden.dk

 

 

Fyn:

 

Kirsten Brock,

Dyrlæge på Højby Dyreklinik, Odense

Telefon: 65958005 • Mail:kontakt@hojbydyreklinik.dk
www.hojbydyreklinik.dk

 

Nadja Dam Engebjerg, Nyborg
Telefon: 65311018 • mail:nadja@nyborgdyrehospital.dk
www.nyborgdyrehospital.dk

 

 

Jylland:


Maja Bruus, Horsens

Telefon: 29938100 • Mail: Info@hundecoach.dk
www.hundecoach.dk

 

Viv Raundorf, Solbjerg

Telefon: 22136949 • Mail: viv.raundorf@gmail.com

www.happydogs.dk


Fie Skau, Haderslev

Telefon: 22907066 • Mail:fie@hund-adfaerd.dk
www.hund-adfaerd.dk

 

Else Stabell, Karup

Telefon: 21755774 • Mail: else.stabell@live.dk
www.es-hundecenter.dk